Sosyal olayların emlak sektörüne etkisi

12 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1661 defa okundu.
Sosyal olayların emlak sektörüne etkisi

Gösteriler, yürüyüşler ve ülkemizi derinden etkileyen üzücü olayların meydana geldiği merkezler emlak hareketlerinden olumsuz yönde etkileniyor.

Taksim, Levent ve Mecidiyeköy başta olmak üzere nüfus ve araç yoğunluğunun en fazla olduğu yerlerde meydana gelen, çoğu can kaybıyla sonuçlanan olaylar satış ve kiralama hareketlerini etkileyerek, rayiç bedelleri uzun dönem stabil hale getiriyor.

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, yaşanan üzücü olayların özellikle, İstiklal Caddesi, Şişli, Beşiktaş gibi her zaman gözde köklü merkezlerde 3 ayda fiyatları etkileyerek, bazı noktalarda gerilemeye başladığına dikkat çekti. Hakan Erilkun konutta dolar bazlı pek çok kiralamaların TL’ye çevrilmeye başladığını belirterek şunları söyledi: “Gerek konutta gerekse ticari emlakta kiralamaların en gözde lokasyonları olan merkezlerde; yer bulmanın neredeyse imkansız olduğu metro çıkışları, AVM yakınları gibi noktalarda kira fiyatları son 3 aydır neredeyse stabil hale geldi, hatta bazı noktalarda geriledi. Ana arterlerdeki durağanlık, köklü merkezlerin 4. Levent, Şişhane gibi sınır noktalarında da etkili oldu. Bu nedenle Taksim, Beşiktaş, Levent gibi merkezlerde özellikle konutta USD bazlı pek çok kiralama TL’ye çevrilmeye başladı.

Hakan Erilkun, 100 metrekare büyüklüğünde bir gayrimenkulün Beşiktaş’takikirasının ortalama 2.850 TL, Kadıköy’de 2.000 TL, Üsküdar’da ise 1.700 TL civarında seyrettiğini vurgulayarak şöyle devam etti: “En hareketli dönem olan bahar döneminde bu yıl Mart ayında kira fiyatlarında bu bölgeler için bir artış görülmedi. Özellikle ticari kiralamalarda firmaların bu noktaların kalbinde bulunmaktansa ulaşımı kolay, ancak daha sakin noktaları tercih ettiği gözlemleniyor. Konutta ise öğrenci kiralamalarının yoğun olduğu köklü noktalarda değişimin getireceği maliyetten ötürü kontratın devamı tercih ediliyor. Bu bölgelerde yıllardır ikamet eden köklü kişilerin tercih değiştirmemelerinden ötürü de özellikle Beşiktaş ve Kadıköy’de hem satılıkta el değiştirme hem de kiralıkta sirkülasyon oranı oldukça zayıf kalıyor.” (Kaynak: Emlakgazetesi.com)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN