3 kelime Arapça bilen ev satıyor

9 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
797 defa okundu.
3 kelime Arapça bilen ev satıyor

Türkiye’ye gelen Körfezli yatırımcıların yanıltılmasını eleştiren JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “Çok tehlikeli bir süreçteyiz. 3 kelime Arapça bilen kendini emlak uzmanı olarak tanıtıyor. Yatırımcı gerçekdışı vaatlerle kandırılmamalı. Bu ayağımıza kurşun sıkmak olur” dedi.

KÖRFEZLİ yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü belirten uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi JLL’nin Türkiye Başkanı Avi Alkaş, bu süreçte büyük bir risk olduğuna dikkat çekti. Aracı kurum ya da kişilerin yatırımcıların gerçek dışı vaatlerle kandırdığını belirten Alkaş, “Çok tehlikeli bir süreçteyiz. Körfezden gelen yatırımcıların kötü niyetli kişilerde yanlış yönlendirildiğini görüyor, duyuyoruz. Cebinde 3 kuruş parası olmayan kişiler bu işe girdi. 3 kelime Arapça bilen uzmanım diyor. Şişmiş vaatlerle yatırımcılar yanlış yönlendiriliyor. Kapalıçarşı’da 10 bin dolarlık halıyı 100 bin dolara satınca ‘halıcı Hüseyin bizi dolandırdı’ denmiyor, ‘Türkiye dolandırdı’ oluyor. Gayrimenkulde de böyle. Bu ayağımıza kurşun sıkmak, bindiğimiz dalı kesmek olur” dedi. Benzer bir sorunun perakende sektöründe de yaşandığını belirten Alkaş, Türkiye’den yüklü alışveriş yapan yatırımcıların vergi iadesi alırken zor durumda bırakıldığını ifade etti .

Türkiye’ye yurtdışında olumsuz bir bakış açısı olduğunu belirten Alkaş, “Türkiye algısı hiç iyi değil. Bırakın ülkeyi pazarlamayı, bir savaş ülkesi görünümü arz ediyoruz. Koşarak bir Ortadoğu ülkesi görünümüne gidiyoruz” dedi. Bu algının aksine Türkiye’nin ve özellikle de İstanbul’un önemli bir potansiyel taşıdığını belirten Alkaş, bunu anlatmak için ‘Dünya Sahnesinde İstanbul’ raporu hazırladıklarını dile getirdi. İstanbul ‘un Londra, Moskova ve Paris ile Avrupa’nın en büyük 4 mega şehri arasında yer aldığını söyleyen Alkaş, İstanbul’un satın alma paritesine göre hesaplanan ekonomik büyüklüğünün 400 milyar dolara ulaştığını belirtti. İstanbul’un Ticari Cazibe Endeksi’ne göre de dünyanın en önemli 20 iş merkezi arasında yer aldığını belirten Alkaş, şehrin bir inovasyon merkezi olma yolunda ilerlediğine de dikkat çekti.

Altyapı projeleri ile öne çıkacağız

İSTANBUL’un altyapı ve ulaştırma yatırımlarına değinen Avi Alkaş, Marmaray, Avrasya Tüneli, üçüncü havalimanı, üçüncü köprü, hızlı tren, metro gibi ulaştırma projelerinin İstanbul’u gelecekte birçok alanda ön plana çıkaracağını söyledi. İstanbul’un perakende pazarında küresel anlamda 2030 yılına kadar dünyanın ilk 10 şehri arasına gireceğini söyleyen Alkaş, yeni markaların şehre gelmesi gerektiğinin altını çizdi. İstanbul’un lojistikte 8.5 milyon metrekare alana sahip olduğunu, 1 milyon metrekare alanın da inşa halinde bulunduğu belirten Alkaş,  “İstanbul, dünyanın en fazla ziyaret edilen beşinci şehri. Konferans, etkinlik, fuar alanında 9’uncu sırada yer alıyor. 480 otel işletmesi, 49 bin oda var. 2017 sonunda 56 bin odaya çıkacak. 2020’ye kadar A sınıfı ofis arzı 7 milyon metrekareyi bulacak” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN