TOKİ’den 7 dev proje!

10 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
960 defa okundu.
TOKİ’den 7 dev proje!

13 yılda 700 bin konut üreten TOKİ, İstanbul’da hedef büyüttü. TOKİ Başkanı Turan, 2016 yılında 60 bin konut üretim hedefinin yüzde 15’nin İstanbul’da yapılacağını söyleyerek “İstanbul’da kentsel dönüşüm konusunda sesimiz gür çıkacak” dedi.

İstanbul’da konut talebi her geçen yıl katlanarak artıyor. Bir yanda kentsel dönüşüm bir yanda özel sektörün üstlendiği markalı projeler ve diğer yanda da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) sosyal amaçlı ürettiği konut yatırımları devam ediyor. Önceki gün, TOKİ’nin İstanbul Halkalı’daki merkezinde sabah kahvaltısında bir araya geldiğimiz  TOKİ  Başkanı Mehmet Ergün Turan da İstanbul’daki mevcut duruma gönderme yaparak şunları söyledi:

60 BİN KONUTUN YÜZDE 15’İ İSTANBUL’A

“En büyük 10 şehri düşünürsek; toplam nüfusun yaklaşık yarısı bu şehirlerde yaşıyor. Bu 10 şehir arasında ise 15 milyonluk nüfusuyla İstanbul, yeni konut talebinin ve kentsel dönüşüm ihtiyacının ana damarını besliyor.”

TOKİ Başkanı Turan bir yandan da Anadolu’daki projelerin hız kesmeden devam ettiğini belirtirken Kayabaşı, Gaziosmanpaşa, Tuzla, Esenler olmak üzere bu yıl İstanbul’da 7 projeye ağırlık vereceklerini dile getirdi.

1-) İSTANBUL’A 7 BİN 500 KONUT

TOKİ açısından bu yılın ciddi bir tempoyla geçeceğini söyleyen TOKİ Başkanı, 2016 için koydukları hedefin 60 bin konut üretmek olduğunu hatırlattı. Ardından da söz konusu bu 60 bin konutun yüzde 15’inin (Yani yaklaşık olarak 7 bin 500 konut) İstanbul’a yapılacağını belirtti.

2-) ANADOLU YAKASI’NA 5 BİN KONUT

“İstanbul’da bu yıl sesimiz daha gür çıkacak” diyen Turan, özellikle Anadolu yakasına vurgu yaptı ve sözlerine şöyle devam etti: “Gelinen noktada İstanbul’un Anadolu yakasında ciddi bir çalışma ihtiyacı doğdu. Tüm planlamalarımızı buna göre yaptık. Anadolu yakasında geniş bir arazi üzerine 5 bin konuttan oluşan bir projeye imza atacağız. Söz konusu projenin 400 konuttan oluşan ilk ihalesini önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz.”

3-) TOPLAM SAYI 20 İLA 30 BİNİ BULABİLİR

Anadolu yakasındaki bu projenin Tuzla civarlarında olacağını da aktaran Başkan Ergün Turan, Anadolu yakasındaki projeye dair konut planlamasının yaklaşık 20 bin ila 30 bin arasında olacağı bilgisini verdi.

4-) KAYABAŞI’NA BÜYÜK ÇAPLI PROJE

Başkan Ergün Turan sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “Kayabaşı’ndaki gibi büyük çaplı bir proje için planlamalarımızı yapmaya başladık.”

5-) GAZİOSMANPAŞ’YA PROJE

Başkan Turan ayrıca, İstanbul için bir diğer projenin de Gaziosmanpaşa’da yükseleceğini kaydetti.

6-) ESENLER’E AĞIRLIK VERİLECEK

Turan, Esenler ve Üsküdar’da kentsel dönüşüm projelerinin sürdüğünü bu semtlere yenilerinin de ekleneceğini ifade etti.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM ZENGİNLEŞME ARACI DEĞİLDİR’

TOKİ olarak kentsel dönüşüm projelerini sosyal devletin bir yükümlülüğü olarak gördüklerini söyleyen Turan, gerek özel sektörün, gerek kamunun, gerekse de hak sahiplerinin bu dönüşümleri, bir fırsat, bir zenginleşme aracı değil, geleceğimizi garanti altına alan çoluk çocuğumuzu daha sağlıklı şehirlerde yaşatma hedefi olarak görmeleri gerektiğini vurguladı. Kentsel dönüşüm kapsamında 75 bin 761 konutun hak sahiplerine teslim edildiğini aktaran Turan, “TOKİ olarak her yıl üretmeyi hedeflediğimiz 60 bin konutun yaklaşık yüzde 40’ı da kentsel dönüşüm içinde yer alacak. 83 adet projede (246 yapım ihale etabında) ise 111 bin 141 adet konut ihalesi gerçekleştirdik. Devam eden projelerde planlanan 125 bin 225 konut ile kentsel dönüşüm projelerinde üretilen ve üretilecek konut sayısı toplam 236 bin 366 olacak” açıklamasında bulundu.

7-) RAMİ ESNAFI DÖNÜŞÜMLE KAYABAŞI’NA TAŞINIYOR

TOKİ sadece konutları değil, sanayi sitelerini de dönüştürmek için çaba sarf ediyor. TOKİ Başkanı Turan, “Şehir merkezlerinde kalan ve kent estetiğini bozan sanayi sitelerine uyguladığımız dönüşüm programıyla, kent merkezlerini sanayi sitelerinden arındırıyoruz. İstanbul Rami’deki esnaf için 990 toptancı, 120 adet ticari işyeri yapıyoruz. Kayabaşı Batı Resneli’de yer alan bu proje devam ediyor. Hak sahipleri belirlendi. Sadece İstanbul’da değil Şanlıurfa, Uşak, Bursa ve Yozgat’ta da projelendirdiğimiz önemli çalışmalar var” dedi.

65 BİN KONUT ÜRETİLECEK

TOKİ’nin İstanbul için yaptığı planlar sadece yeni konutları kapsamıyor. İstanbul’da toplamda 35 bin konut ve işyerini kapsayan 19 kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerini söyleyen Başkan Turan, “Bunlar arasında en önemli toplu konut ve kentsel dönüşüm uygulama alanımız Kayabaşı Projesi. Proje kapsamında 65 bin adet konut üretilecek. 23 bin konutun üretimi, 15 bin 596 konutun da projelendirilmesini tamamladık” diye konuştu.

129 PROJEDE TOPLAM 125 BİN 225 KONUT YAPILACAK

Kentsel dönüşüm kapsamında 129 adet farklı projenin belediyelerle işbirliği halinde fiili olarak sürdüğünü belirten Turan, “Bu kapsamda üretilmesi planlanan konut 125 bin 225 adettir. Aktif durumdaki 129 projenin 19 adedi İstanbul, 10 adedi Adana, 13 Adedi Ankara, 4 adedi  İzmir  olmak üzere toplam 60 ilde 112 belediye ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir” dedi.

‘361 SAĞLIK KURUMU PROJESİ TAMAMLADIK’

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan kurumun konut ile öne çıktığını ancak sosyal amaçlı birçok yapı inşa ettirdiğini ifade etti. Turhan bu tarihe kadar 266 hastane 95 sağlık ocağı projesi tamamladıklarını ifade ederken bin 3 okul, 15 üniversite, 991 spor salonu, 42 kütüphane, 170 kamu hizmet binası, 181 öğrenci yurdu, 18 stadyum, 545 cami ve 627 ticaret merkezi olmak üzere 7 bin 998 sosyal yapıyı tamamladıklarını belirtti. Turan ayrıca 81 ilde 701 bin konut projesi gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

GAZİANTEP’E 50 BİN KONUTLUK YENİ ŞEHİR

TOKİ, ‘Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler Projesi’nin ilk adımını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Gaziantep Kuzey Şehir Projesi’yle attı. 8.5 milyon metrekare alan üzerine projelendirilen 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir, bu büyüklükte bir sosyal konut alanında, uygulaması tek seferde geliştirilen ilk ve en büyük yerleşim olma özelliği taşıyor. İlk etapta yaklaşık 3 bin konutun projelendirildiğini aktaran TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Toplam konut sayısının 50 bin olan Kuzey Şehir projesi, Türkiye’nin örnek projelerinden biri olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Habertürk

Haber Star Gazetesi’nde şu şekilde yer aldı;

 

Türkiye’de son 13 yılda siyasi ve ekonomide yaşanan değişim, dünyaya örnek kurumların da oluşmasını sağladı. Bunların başında da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) geliyor. Birçok ülke kendi ülkelerinde TOKİ modelini oluşturmak için adeta sıraya girmiş durumdalar. TOKİ’nin bu başarısında şüphesiz son 13 yılda ürettiği 700 bin konut ve sektöre aktardığı 120 milyar liralık kaynak etkili. Türkiye’nin konut ihtiyacını karşılamakta başrolü oynayan TOKİ, bu süre içerisinde geliştirdiği projelerle dar gelirlilerin ve emeklilerin de konut sahibi olmasını sağladı. Bu yıl 60 bin konut hedefi olan TOKİ’nin gündeminin ilk sırasında İstanbul ve kentsel dönüşüm var.

KAYABAŞI PROJESİ

Önceki gün kahvaltıda bir araya geldiğimiz TOKİ Başkanı M. Ergün Turan da “İstanbul’da kentsel dönüşüm konusunda sesimiz gür çıkacak” diyerek, bu soruna nasıl ciddi eğildiklerini gösteriyor. İstanbul özelinde toplamda 35 bin konut ve işyerini kapsayan 19 kentsel dönüşüm projelerinin olduğunu belirten Turan, 2016 için koydukları 60 bin olan toplam konut üretim hedefinin yüzde 15’nin İstanbul’a yapılacağını söyledi. Turan, şu bilgileri verdi: “İstanbul’daki en önemli toplu konut ve bu kapsamdaki kentsel dönüşüm uygulama alanımız Kayabaşı Kentsel Dönüşüm Projesi’dir. Proje ile İstanbul halkına ve bölgede yaşayan vatandaşlara, modern şehircilik ilkeleri doğrultusunda altyapı ve sosyal donatı alanları ile birlikte çağdaş yerleşim alanı oluşturulmaktadır. Proje kapsamında 65 bin adet konut üretilecek olup, 23 bin konutun üretimi, 15.596 konutun da projelendirilmesi tamamlanmıştır” dedi.

ANADOLU YAKASI’NA 30 BİN KONUT

Turan, özellikle Anadolu Yakası’na vurgu yaptı ve şunları anlattı: “Gelinen noktada İstanbul’un Anadolu Yakası’nda ciddi bir çalışma ihtiyacı doğdu. Tüm planlamalarımızı yaptık. Anadolu Yakası’nda 5 bin konuttan oluşan bir projeye imza atacağız. Söz konusu projenin 400 konuttan oluşan ilk ihalesini önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz.” Anadolu Yakası’ndaki bu projenin Tuzla civarlarında olacağını da aktaran Başkan Ergün Turan, Anadolu Yakası’ndaki projeye dair konut planlamasının yaklaşık 20 bin ila 30 bin arasında olacağı bilgisini verdi ve ekledi: “Kayabaşı’ndaki gibi büyük çaplı bir proje için planlamalarımızı yapıyoruz. Başkan Turan Ayrıca, İstanbul için bir diğer projenin de Gaziosmanpaşa’da yükseleceğini kaydetti.

RAMİ ESNAFI TAŞINIYOR

“Şehir merkezlerinde kalan ve kent estetiğini bozan sanayi sitelerine uyguladığımız dönüşüm programıyla, kent merkezlerini sanayi sitelerinden arındırıyoruz” diyen TOKİ Başkanı Turan “Şanlıurfa, Uşak, Bursa ve Yozgat Boğazlıyan, projelendirdiğimiz önemli çalışmalar var” dedi. Turan ayrıca, İstanbul Rami’deki esnafı için de 990 toptancı, 120 adet de ticari işyeri yaptıklarını anlattı. Kayabaşı Batı Resneli’de yer alan bu projeye devam ettikleri bilgisini paylaşan Turan, hak sahiplerinin de belirlendiğini söyledi.

ÜRETECEĞİMİZ KONUTLARIN % 40’I KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN

Kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi veren TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, deprem riski, nüfus artışı ve hızlı kentleşmenin şehirler için önemli bir sorun olduğunu vurgulayarak “Özellikle gecekondular, çarpık ve kaçak yapıların dönüştürülmesi gerekmektedir. En büyük 10 şehri düşünürsek; toplam nüfusun yaklaşık yarısı bu şehirlerde yaşıyor. TOKİ olarak her yıl üretmeyi hedeflediğimiz 60 bin konutun yaklaşık yüzde 40’ı da kentsel dönüşüm içinde içinde yer alacak.” dedi. Kentsel dönüşüm kapsamında 129 adet farklı projenin belediyelerle işbirliği halinde fiili olarak sürdüğünü belirten Turan, “Bu kapsamda üretilmesi planlanan konut 125 bin 225 adettir. Aktif durumdaki 129 projenin 19 adedi İstanbul, 10 adedi Adana,  13 Adedi Ankara, 4 adedi İzmir olmak üzere toplam 60 ilde 112 Belediye ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir” dedi.

GAZİANTEP’E 50 BİN NÜFUSLU YENİ ŞEHİR KURUYOR

TOKİ, ‘Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler Projesi’nin ilk adımını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Gaziantep Kuzey Şehir Projesi’yle attı. 8,5 milyon metrekare alan üzerine projelendirilen 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir, bu büyüklükte bir sosyal konut alanında, uygulaması tek seferde geliştirilen ilk ve en büyük yerleşim olma özelliği taşıyor. İlk etapta yaklaşık 3 bin konutun projelendirildiğini aktaran TOKİ Başkanı M. Ergün Turan “Toplam konut sayısının 50 bin olan Kuzey Şehir projesi, Türkiye’nin örnek projelerinden biri olacak” dedi.

TOKİ Başkanı Turan 2016 yılı için koydukları 60 bin konut hedefinin yaklaşık 7 bin 500 konutunu İstanbul’da yapacağını belirtirken bu konutların Kayabaşı, Tuzla, Gaziosmanpaşa, Rami, Esenler ve Üsküdar’da inşa edileceğini belirtti.

Star/ Yener Yalçın

Haber Akşam’da şu şekilde yer aldı;

Bu yılın ciddi bir tempoyla geçeceğini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, 2016 için koydukları hedefin 60 bin konut üretmek olduğunu hatırlattı.

Bu 60 bin konutun yüzde 15’i de (7 bin 500 konut) İstanbul’a yapılacak.

Büyüyen nüfusa bağlı olarak İstanbul’da konut talebi her yıl katlanarak büyüyor. Bir yandan da kentsel dönüşüm anlamında eski konutların yenilenmesi, başta Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) olmak üzere kamuyla beraber özel sektöre de büyük bir sorumluluk yüklüyor.

Önceki gün, TOKİ’nin İstanbul Halkalı’daki merkezinde bir sabah kahvaltısında bir araya geldiğimiz TOKİ Başkanı M. Ergün Turan da İstanbul’daki mevcut duruma gönderme yaparak şunları söyledi: “En büyük 10 şehri düşünürsek; toplam nüfusun yaklaşık yarısı bu şehirlerde yaşıyor. Tek başına İstanbul’sa, konut talebinin ve kentsel dönüşümün ihtiyacının ana damarını besliyor.”

60 BİN KONUTUN %15’İ İSTANBUL’A YAPILIYOR

TOKİ açısından bu yılın ciddi bir tempoyla geçeceğini söyleyen Turan, 2016 için koydukları hedefin 60 bin konut üretmek olduğunu hatırlattı. Ayrıca bu 60 bin konutun yüzde 15’inin de (7 bin 500 konut) İstanbul’a yapılacağını belirtti.

ANADOLU YAKASI’NA YENİ 5 BİN KONUT

“İstanbul’da bu yıl sesimiz daha gür çıkacak” diyen Turan, özellikle Anadolu Yakası’na vurgu yaptı ve şunları anlattı: “Gelinen noktada İstanbul’un Anadolu Yakası’nda ciddi bir çalışma ihtiyacı doğdu. Tüm planlamalarımızı yaptık. Anadolu Yakası’nda 5 bin konuttan oluşan bir projeye imza atacağız. Projenin 400 konuttan oluşan ilk ihalesini önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz.”

SAYI 20 İLA 30 BİNİ BULABİLİR

Anadolu Yakası’ndaki bu projenin Tuzla civarlarında olacağını da aktaran Başkan Ergün Turan, Anadolu Yakası’ndaki projeye dair konut planlamasının yaklaşık 20 bin ila 30 bin arasında olacağı bilgisini verdi ve ekledi: “Kayabaşı’ndaki gibi büyük çaplı bir proje için planlamalarımızı yapıyoruz. Başkan Turan ayrıca, İstanbul için bir diğer projenin de Gaziosmanpaşa’da yükseleceğini kaydetti.

KAYABAŞI’NDA 65 BİN KONUT ÜRETİLECEK

TOKİ’nin İstanbul için yaptığı planlar sadece yeni konutları kapsamıyor. İstanbul’da toplamda 35 bin konut ve işyerini kapsayan 19 kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, “Bunlar arasında en önemli toplu konut ve kentsel dönüşüm uygulama alanımız Kayabaşı Projesi. Proje kapsamında 65 bin adet konut üretilecek. 23 bin konutun üretimi, 15 bin 596 konutun da projelendirilmesini tamamladık” diye konuştu.

Şehirlerin içi arındırılıyor, Rami esnafının yeni yeri hazırlanıyor

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan’ın anlattıklarından anladığımız, TOKİ’nin sadece konutları değil, sanayi sitelerini de dönüşüm içinde değerlendirdiği… TOKİ Başkanı Turan, “Şehir merkezlerinde kalan ve kent estetiğini bozan sanayi sitelerine uyguladığımız dönüşüm programıyla, kent merkezlerini sanayi sitelerinden arındırıyoruz. Şanlıurfa, Uşak, Bursa ve Yozgat Boğazlıyan, projelendirdiğimiz önemli çalışmalar var” dedi. Turan ayrıca, İstanbul Rami’deki esnafı için de 990 toptancı, 120 adet de ticari işyeri yaptıklarını anlattı. Kayabaşı Batı Resneli’de yer alan bu projeye devam ettikleri bilgisini paylaşan Turan, hak sahiplerinin de belirlendiğini söyledi.

Yüzde 40’ı kentsel dönüşüme

Kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi veren Başkan Turan, “Özellikle gecekondular, çarpık ve kaçak yapıların dönüştürülmesi gerekmektedir. En büyük 10 şehri düşünürsek; toplam nüfusun yaklaşık yarısı bu şehirlerde yaşıyor. TOKİ olarak her yıl üretmeyi hedeflediğimiz 60 bin konutun yaklaşık yüzde 40’ı da kentsel dönüşüm içinde içinde yer alacak.” dedi.

Gaziantep’e 50 bin konutluk yeni şehir

TOKİ, ‘Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler Projesi’nin ilk adımını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Kuzey Şehir Projesi’yle attı. 8,5 milyon metrekare üzerine projelendirilen 50 bin konutluk şehir, bu büyüklükte bir sosyal konut alanında, tek seferde geliştirilen ilk ve en büyük yerleşim olacak. İlk etapta yaklaşık 3 bin konutun projelendirildiğini aktaran Turan, “Toplam konut sayısının 50 bin olan Kuzey Şehir projesi, Türkiye’nin örnek projelerinden biri olacak” dedi.

60 ilde 112 farklı belediye

129 projenin belediyelerle işbirliği halinde fiili olarak sürdüğünü belirten Turan, “Bu kapsamda üretilmesi planlanan konut 125 bin 225 adet. Aktif durumdaki 129 projenin 19’u İstanbul, 10’u Adana, 13’ü Ankara, 4’ü İzmir olmak üzere toplam 60 ilde 112 Belediye ile çalışıyoruz’ dedi.

Akşam

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN