Kentsel dönüşüme 2 milyar TL!

10 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
886 defa okundu.
Kentsel dönüşüme 2 milyar TL!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2016 bütçesiyle ilgili sunum yapan Bakan Sarı, “Kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar 2 milyar TL’ye yakın kaynak kullanıldı” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar 2 milyar TL’ye yakın kaynak kullanıldığını belirterek, riskli alanlar için de “Kanun kapsamında 136, Bakanlar Kurulu kararı ile 47 ilimizde toplam 178 adet riskli alan ilan edilmiştir” dedi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2016 bütçesiyle ilgili sunum yapan Bakan Sarı, bakanlık çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

 178 RİSKLİ ALAN: 
Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında 3.5 yıllık uygulama dönemini geride bıraktık. Kanun kapsamında 136, Bakanlar Kurulu kararı ile 47 ilimizde toplam 178 adet riskli alan ilan edildi. 2015 yıl sonu itibari ile toplam 311 bin 837 adet bağımsız bölüm içeren 92 bin 833 binada riskli yapı tespiti gerçekleştirildi. Kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında bugüne kadar 2 milyar TL’ye yakın kaynak kullanıldı.

YÜZDE 90 FOTOĞRAFLANDI: 
Gerçek Ortofoto ve Coğrafi Veri Üretim İşi Projesi hızla devam ediyor. Proje kapsamında şehir ve ilçe merkezlerinin uçaktan görüntü alımları yüzde 90 oranında tamamlandı. Üretim hızlı şekilde devam etmekte olup, tüm ürünler kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılmaya başlandı. Ortofoto projesi ile kentsel alanların yüksek çözünürlüklü görüntüleri ve ülkenin bina envanteri elde edilecek. Kaçak yapılaşmalar da takip edilecek.

GÜRÜLTÜ HARİTASI 2018’DE TAMAM
Gürültü kontrolüne yönelik çalışmalara hız verdiklerini aktaran Bakan Sarı, bu kapsamda 23 ilde stratejik gürültü haritası hazırlandığını belirterek, “Harita 2018’de tamamlanacak” dedi. 21 ilde çöp depolama tesislerinde 148.5 megawat kapasiteyle elektrik enerjisi de elde edildiğini anlatan Sarı, şunları söyledi: “Atıkların toplanıp geri kazanılmasıyla ekonomimize 3 milyar TL’lik katma değer sağlandı. Bu alandaki doğrudan istihdam 60 bin kişiyi geçti” Bugüne kadar 350 bin adet yapıya Enerji Kimlik Belgesi verildiğini belirten Sarı, almayanlar için son tarihin 2 Mayıs 2017 olduğunu sözlerine ekledi.

Sabah
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN