İki Türk şirketi o ihaleye katıldı!

21 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1776 defa okundu.
İki Türk şirketi o ihaleye katıldı!

Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargoya rağmen, Şeremetyevo Havalimanı’na ait terminal inşası için açılan ihaleye iki Türk firması da katıldı.

Uçak krizinin ardından Rusya‘nın Türkiye‘ye karşı birçok sektörde bir dizi ekonomik tedbir, yasak ve kısıtlama getirmesine rağmen, Şeremetyevo Havalimanı’na ait terminal inşası için açılan ihaleye iki Türk firması da katıldı. Firmaların ihaleye katılmak için yaptıkları başvuruların kabul edildiği bildirildi.

LİMAK VE RÖNESANS İHALEYE KATILDI

Şeremetyevo Havalimanı Başkanı Mihail Vasilenko, havalimanın B Terminali’nin inşası için açılan ihaleye iki Türk şirketinin başvurduğunu duyurdu. Vasilenko, Limak ve Rönesans adlı şirketlerin başvurduğu ihalenin bedelinin 630 milyon dolar olduğunu söyledi. Proje kapsamında bir terminal bir de tünel inşa edilecek.

Valisonko, konuya ilişkin TASS ajansına yaptığı açıklamada “Terminaldeki kargo bölümü ve tünel kısmı için projeler hazırladık ve ihaleye açtık. Geçtiğimiz Cuma günü ihale başvuru zarfları açıldı. İki Türk şirketi, Limak ve Rönesans ihaleye katılacak şirketler arasında kaldı. Rönesans, sahiplerinin Türk olduğu bir Rus şirketi.” dedi.

RUSYA KISITLAMA KARARI ALMIŞTI

Türkiye‘nin Suriye sınırında bir Rus uçağını düşürmesinin ardından Rusya‘daki Türk yatırımları ve şirketlerine yönelik bir dizi ekonomik tedbir alan Moskovayönetimi, Rusya‘da iş yapan inşaat firmalarının çalışmalarını da kısıtlama kararı almıştı.

Rusya, büyük kısmı 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere Türk şirketlerine ve ürünleri yönelik ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı. Ancak Rus hükümetinin bazı şirketlere özel izin verme yetkisi bulunuyor.

2018 FIFA İÇİN YAPTIRIMLAR ESNETİLEBİLİR

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Rus basını, Rusya‘nın Türk müteahhitlere yönelik yaptırımlarının 2018 FIFA Dünya Kupası için hafifletilebileceğini yazmıştı. Kommersant gazetesi, Rusya ev sahipliğini yapacağı 2018 FIFA Dünya Kupası öncesinde bazı spor tesislerinin yapımının yarıda kalması riski nedeniyle Türk müteahhitlere ülkede çalışma izni verebileceğini duyurmuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN