İsrail’de ikinci enerji santrali

25 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
932 defa okundu.
İsrail’de ikinci enerji santrali

Zorlu Enerji Grubu’nun yüzde 42,15 oranında ortak olduğu 55 MW elektrik ve 40 ton/saat buhar üretim kapasitesine sahip Ashdod Kojenerasyon Santrali 20 Aralık’ta devreye alındı. Ashdod, Zorlu Enerji Grubu’nun İsrailli ortakları ile Ashkelon’da kurduğu 840 MW kapasiteli Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali’nden sonra faaliyete geçen ikinci enerji santrali konumunda.

Zorlu Enerji Grubu‘nun İsrailli ortakları ile geçtiğimiz yıl devreye aldığı Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali’nden sonra Ashdod Kojenerasyon Doğal Gaz Santrali de enerji üretimine başladı. Zorlu Enerji Grubu’nun yüzde 42,15 oranında ortak olduğu Ezotech Electric Limited Şirketi tarafından inşa edilen Ashdod Doğal Gaz Kojenerasyon Santrali, 55 MW elektrik ve 40 ton/saat buhar üretim kapasitesine sahip. İsrail’in Ashdod şehrinin kuzey bölgesinde bulunan santral, yaklaşık 110 milyon dolarlık bir yatırımla devreye alındı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “İsrail’deki özel sektör yatırımıyla kurulan en büyük santral olma özelliği taşıyan Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali’nden sonra devreye aldığımız ikinci santralimiz Ashdod, İsrail’deki 10 yıla yaklaşan enerji sektörü tecrübemizin önemli bir göstergesi. 120 MW’lık kurulu güce sahip Ramat Negev Santralimizin de devreye girmesiyle İsrail’deki yatırımlarımızın tümü tamamlandığında ülke, 25 yıl boyunca enerjisinin yüzde 7’sini bizden alacak. Bu deneyim ve başarının, bölgede önemli bir enerji gücü olma yolunda ülkemiz için değerli olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Zorlu Enerji Grubu’nun İsrail’de enerji sektöründe faaliyet gösteren önemli bir özel sektör oyuncusu olduğunu hatırlatan Sinan Ak, “İsrail’deki diğer projemiz Ramat Negev için çalışmalarımız devam ediyor. Kısa süre içinde devreye alınacak Ramat Negev Doğal Gaz Santralimiz 120 MW kurulu güce ve 70 ton/saat buhar kapasitesine sahip olacak. İsrail’deki tüm bu yatırımlarımızın bölgesel güç olma hedefimizin yanında, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi anlamında da önemli olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN