İstanbul’da en hesaplı ilçeler!

21 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1720 defa okundu.
İstanbul’da en hesaplı ilçeler!

İstanbul’da konut amortisman süresi kısa olan ilçelerin başında Esenyurt, Tuzla, Küçükçekmece ve Pendik geliyor. Amortisman süresinin 13-14 yıl arasında değiştiği bu ilçelerde ev almak diğerlerine kıyasla daha cazip.

ERA Gayrimenkul Franchise Geliştirme ve Satış Direktörü Kadir Tümen, konut amortisman sürelerine ilişkin yaptıkları araştırmanın sonuçlarını AA muhabiri ile paylaştı.

Tümen, İstanbul’daki ortalamada konut amortisman süresinin 17,6 yıl olduğunu belirterek, Türkiye ortalamasının 18,04 olduğunu söyledi.

İstanbul’un büyüklüğünün ve şehirde konut arzının yüksekliğinin Türkiye ortalamasını ciddi  şekilde etkilediğini dile getiren Tümen, Türkiye’de konut satışlarının yüzde 20’ye yakın bölümünün bu şehirde yapıldığını aktardı.

Tümen, yakın dönemde konut kredisindeki faiz oranlarının düşmesinin amortisman sürelerinin daha da kısalmasını sağlayabileceğini kaydederek, gayrimenkul yatırımının gelecek yılların yine en popüler yatırım araçlarından biri olmayı sürdüreceğini vurguladı.

– Amortisman süresi en kısa Esenyurt bölgesi

İstanbul’un ilçeleri düşünüldüğünde en kısa amortisman süresinin Esenyurt olduğunu belirten Tümen, bu ilçeyi sırasıyla Küçükçekmece, Tuzla ve Pendik’in takip ettiğini söyledi.

İstanbul’un merkezinde olmasına rağmen Şişli’de amortisman süresinin 16 yıl olduğunu dile getiren Tümen, ilçenin merkezi bölgeler arasında yatırım yapılabilecek en uygun lokasyon olduğunun altını çizdi.

Tümen, “Özellikle Şişli gibi bölgelerde doğru danışmanlık hizmetinin alınmasıyla birlikte yapılacak doğru yatırım çok kısa sürede değer artışıyla yatırımcısına kazandırıyor” dedi.

– Tuzla ve Küçükçekmece de konut yatırımı için uygun

Tuzla ve Küçükçekmece bölgelerinde amortisman sürelerinin 13-14 yıl arasında değiştiğini anlatan Tümen, söz konusu ilçelerin de konut yatırımı için uygunluk gösterdiğini bildirdi.

Tümen, Esenyurt, Tuzla ve Küçükçekmece gibi konut amortisman sürelerinin kısa olduğu bölgelerde küçük yatırımcıların daha rahat alabileceği, çeşitli finansman modellerini de içeren küçük metrekareli yatırımların kısa vadede sadece değer artışı ile de büyük getiriler sağlayabileceğine dikkati çekti.

Kadir Tümen, “Bu noktada hane halkının, karı-koca çalıştığını düşünürsek, eşlerden birisinin hanenin geçimine diğer eşin gelirinin de kredi ödemesine gitmekte olduğunu ve aileyi maddi anlamda zorlamayacak bir yatırım sürecinin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

– Dükkan yatırımında cazip ilçeler

Konut yatırımı dışında dükkan ve iş yeri yatırımlarında cazip olabilecek ilçeler konusuna da değinen Tümen, sosyal hayatın canlılığının gün geçtikçe arttığı Beylikdüzü, Başakşehir, Tuzla, Pendik ve Sancaktepe bölgelerinde bu artışa paralel dükkan yatırımının sermayesi veya aylık ödeme gücü yüksek olan yatırımcılar için cazip olduğunu aktardı.

Tümen, “Yapılacak ticaretin karlılığı da düşünüldüğü takdirde geri dönüşlerin 10-11 yıla kadar düştüğünü gördüğümüz portföyler olabilmekte ama dükkan yatırımının konut yatırımına oranla daha riskli olduğunu belirtmekle birlikte doğru analiz ve danışmanlıkla yatırımın daha kısa sürede kendisini amorti edebileceğini  belirtmek gerek” ifadelerini kullandı.

– “Gayrimenkul yılda yüzde 16’lık getiri sağlıyor”

Gayrimenkul yatırımlarının dolar, borsa, altın ve benzeri yatırım araçları karşılaştırıldığında kısa-orta ve uzun vade gibi bütün dönemlerde yatırımcısına kar sağladığının altını çizen Tümen, gayrimenkulün yatırımcısına yıllık yüzde 16’lık bir getiri sağladığını söyledi.

Tümen, şöyle devam etti:

“Bu oran diğer yatırım araçlarının riskleri göz önünde bulundurulduğunda iyi bir oran. Örneğin; geçen yıla baktığımızda dolar en fazla getiri sağlayan yatırım aracı olmuş fakat son 3 ayda kurun hareketsizliği ve aşağı yönlü seyri doların gayrimenkulün getirisinin altında kalmasına neden oldu. Bu noktada yatırımcılar için en güvenilir limanın gayrimenkul olduğu söylemekle birlikte, gayrimenkulün sadece konut içermediğini, ticari gayrimenkul ve arazi yatırımlarının da ciddi kazançlar sağladığını belirtmek gerek.”

– Amortisman sürelerinin kısa olduğu iller

Tümen, konut amortisman süresi uzun ve kısa olan illerden de bahsederek, genel olarak Doğu Anadolu Bölgesi ile Gaziantep ve Şanlıurfa ili dışında kalan Güneydoğu illerinde amortisman sürelerinin uzun olduğunu dile getirdi.

Kadir Tümen, kira talebi az olan ve halkın ev sahibi olduğu Şırnak, Batman, Hakkari gibi illeri amortisman süresi uzun olan şehirlere örnek gösterdi.

Adana, Antalya, Bursa, İstanbul ve Ankara’da amortisman sürelerinin kısaldığına dikkati çeken Tümen, konut sahibi olma oranının yüksek olduğu doğu illerinde kira değerlerinin yükseldiğini, birçok kiralık konut alternatifi bulunabildiğini anlattı.

Tümen, “Buna rağmen Akdeniz ve batıya doğru gelindiğinde arazi maliyetinin de yüksek olması ve konut sahibi olma oranının düşüklüğü gayrimenkul satın almayı kiralamaktan daha cazip hale getirmekte, bu da elde edilecek kiraların yüksek olması nedeniyle amortisman sürelerini kısaltmaktadır” diye konuştu.

Kadir Tümen daha önce ERA Türkiye tarafından Bahçeşehir Üniversitesi Bursa Kampüsü’nde düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkulde Yatırım Fırsatları’ konulu seminerde, “Gayrimenkulde en hızlı gelişen şehirlerden birinin Bursa olacak.” demişti

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN