Rusların ilgisi devam ediyor!

18 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1750 defa okundu.
Rusların ilgisi devam ediyor!

Krizden sonra 11 milyon dolarlık ev sattık

2 yıl önce Türkiye pazarına giren Realty-TR Uluslararası Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık şirket Ceo’su Fatih Elibol, son 3 yıldan bu yana yabancılara olan satışların yükseliş trendini sürdürdüğünü söyledi. Harvard Üniversitesi mezunu ve Türkiye’de franchise sistemini kuran isim olan Elibol, Rusya krizi sonrası emlak satışlarını değerlendirdi. Realty-TR Uluslararası Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık şirketi ile 5 kıtada Rusya da dahil olmak üzere 36 ülkede faaliyet gösteren Elibol Rus alıcıların satışın beklendiği gibi düşmediğini aynı trendte devam ettiğini belitti.Dünya genelinde 600 milyon Euro’yu aşan portföye sahip olan Realty’nin CEO’ su Elibol ”2015 yılı içerisinde Rusya’ya 185 milyon dolar gayrimenkul satışına aracılık yaptık, kriz sonrasında 11 milyon dolarlık satışa aracılık ettik” diye konuştu.Elibol ülkeler arasında en çok çalışan sayısının da Rusya’da olduğunu söyledi.

RUSLAR’IN İLGİSİ DEVAM EDİYOR

Son dönemde özellikle vize muafiyeti nedeni ile artan turizm ve ticarete bağlı olarak Rus vatandaşlarına konut satışlarının da arttığını ifade eden Elibol, “Uçak krizi iki ülkenin tüm ekonomik ilişkilerini etkiledi. Bunun başında da gıda ve turizm geliyor. Fakat konut satışları hala devam ediyor. Rus halkı bu krizin sona ereceği beklentisini koruyor. Uçak meselesinin de, iki ülke halkının değil devletlerin meselesi olduğuna inanıyorlar. O yüzden şu an için konut sektöründe bir problem görmüyoruz” dedi.

Türkiye konut piyasasında canlılığın devam ettiğini belirten Fatih Elibol, hem gayrimenkul fiyatlarının Türkiye’de hala dünya ölçeğine göre düşük olması, hem de Türkiye’nin coğrafi özellikleri nedeniyle bir cazibe merkezi olduğunun altını çizdi. Ortadoğu ve Körfez ülkeleri vatandaşlarına yapılan satışlarda çok fazla artış gözlemlendiğini de dile getiren Elibol, “Bunun yanı sıra Avrupa ülkelerinde yaşayan Arap kökenli ve Türk vatandaşlarının ülkemizdeki döviz kuru artışına paralel olarak gayrimenkul taleplerinde de artış görülmektedir. Son dönemde Avrupa ülkelerinin azalsa da değer kazanan döviz karşısında İngiltere, Hollanda, Almanya gibi ülkelerden yatırımcıların ilgisi devam etmektedir” sözlerini kullandı.

Çift diplomalı franchise mimarı

Harvard Mezunu Fatih Elibol Amerika’da başladığı gayrimenkul serüvenine Türkiye’de devam ediyor. Lise öğrencisi iken gittiği Amerika’da sistemini Türkiye’de geliştirmek için kolları sıvadı.16 yaşında Liseyi okumak için gittiği Amerika’da gayrimenkul sektörünün duayenleri arasına girdi. Harvard yüksek işletme lisansı yapan Elibol
1996 yılında New York ta lisans eğitimi aldı sıralarda üniversiteler arası Trump Proje yarışmasını kazandı.Bundan sonrada Amerika’da zirveye çıktı .Elibol 1997 yılının Ocak ayında Trump Organizasyon pazarlama departmanında göreve başladı.
Trump da gösterdiği başarılar nedeni ile 2005 yılında dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sach’a transfer olan Elibol 2 yıl boyunca Türkiye operasyonlarının başında yer aldı. Goldman Sach’da görevine devam ederken Tük ekonomisinin canlanması ile Turyap’ın Genel müdürlüğüne transfer oldu . Ardından da franchise sistemini kuran ilk isim olarak dikkatleri çekti. Turyap’ta sistemi kuran Elibol gayrimenkul sektörünün büyümesi ile kendi işini kurmaya karar verdi ve dünyada tescilli olan Realty kurdu.

Bulunduğu her ülkede o ülkenin uluslar arası isim kısaltmasını sonuna ekleyerek markayı formüle etti.

Anahtar Kelime: , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN