Asgari ücret inşaat dünyasını nasıl etkileyecek!

19 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1070 defa okundu.
Asgari ücret inşaat dünyasını nasıl etkileyecek!

Türkiye’de asgari ücretin 1.300 TL’ye çıkarılacak olması toplumun her kesiminde tartışılmaya devam ediyor. Özel sektör temsilcileri asgari ücrette yaşanacak artışın maliyetleri artıracağı gerekçesiyle devletin de devreye girip destek vermesini istiyor.

Hazırgiyim gibi bazı sektörlerde maliyet artışından dolayı üretimin yurt dışına kayacağı iddia edilirken İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, “Bize asgari ücretin getirdiği 16 milyar liralık bir yük var, bunun en azından yarısını devletimizden talep ediyoruz. Hükümetimiz bunun tamamını da verecek kapasitede. İşsizlik fonunda birikmiş 86 milyar lira para var, o fonda biriken paradan verilebilir” diyerek gündeme damgasını vurdu.

Bu tartışmalar sürerken İş Yatırım, asgari ücretteki artışın halka açık özel şirketleri nasıl etkileyeceği üzerine bir not yayınladı. Notta maliyetler tarafında BIST şirketlerinin olumsuz etki göreceği ifade edilse de, harcanabilir gelir ve GSYH artışının olumlu etkilerinin olumsuz etkileri dengeleyeceği belirtildi. Notta asgari ücret artışının farklı sektörler üzerindeki etkileri ayrı ayrı ele alındı.

Fayda sağlayabilirler

Nota göre, bu artıştan en çok etkilenecek sektörlerin başında inşaat geliyor. Notta, Şirketlerin çalışanlarının yüzde 70-75’inin asgari ücret ile çalıştığı dikkate alınırsa, asgari ücret artışının inşaat sektörü üzerinde ciddi bir etkisi olacağı ifade edilebilir” denildi.

Giyim perakendesinde de yoğun asgari ücretli çalışan olduğunun vurgulandığı notta, “Marjlardaki toplam etkinin yüzde 1 civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu etki kısmen devletin katkısı ve ücret düzenlemeleri ile dengelenebilir. Giyim perakendesi şirketleri de harcanabilir gelirin artmasından fayda sağlayabilir” değerlendirmesi yapıldı.

Gıda üreticilerinin ise yüksek enflasyon ve harcanabilir gelirin artmasından fayda sağlayacaklarına vurgu yapılan notta, “Ülker’i ele alırsak, emek maliyeti şirketin gelirlerinin yüzde 24’ünü oluştururken, personelin sadece yüzde 2’si asgari ücret alıyor” denildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN